LITURGIA WIGILII BOŻEGO NARODZENIA
Na stole nakrytym białym obrusem umieszcza się księgę Pisma św.,
świecę (może być świeca „Caritas”) i opłatki. Modlitwom przewodniczy
ojciec lub matka rodziny, albo najstarszy wśród zebranych
Dziecko zapala świecę mówiąc : Światło Chrystusa.
Wszyscy odpowiadają: Bogu niech będą dzięki.
W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
WPROWADZENIE
Dwa tysiące lat temu Syn Boży stał się człowiekiem i narodził się w stajni betlejemskiej jako bezbronne Dziecię. Dzisiaj gromadzimy się w naszej rodzinie, aby wspominać to największe wydarzenie w dziejach ludzkości. Z szacunkiem, w postawie stojącej, wysłuchajmy słów Ewangelii według św. Łukasza opisującej Narodziny Zbawiciela.
FRAGMENT EWANGELII Łk 2, 1-14
W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby dać się zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.
W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: „ Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Nie- mowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”.
WSPÓLNE PROŚBY
Wszechmogący Boże, nasz Ojcze, Ty ofiarowałeś nam swojego Syna, Jezusa Chrystusa, aby ci wszyscy, którzy w Niego uwierzą mieli życie wieczne, z ufnością w tę Świętą Noc zwracamy się do Ciebie z naszymi prośbami:
- Udziel całemu Kościołowi, jego pasterzom i wiernym daru radości, miłości, wiary i pokoju. Ciebie prosimy ...
- Obdarz naszą rodzinę darem wzajemnej miłości, przebaczenia, zgody i pokoju. Ciebie prosimy ...
- Wlej w serca tych, którzy nie mogą dziś być z nami przy tym stole, obfity strumień łask i obdarz ich twoim błogosławieństwem. Ciebie prosimy ...
- Zachowaj naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych w pokoju tej Świętej Nocy. Ciebie prosimy …
- Wszystkich opuszczonych, samotnych, chorych, biednych i głodnych na całym świecie pociesz i umocnij Dobrą Nowiną tej nocy. Ciebie prosimy ...
- Naszych zmarłych bliskich i znajomych (imiona) obdarz szczęściem wiecznym i oglądaniem Twojej światłości w niebie. Ciebie prosimy ...
Ojcze nasz ...
Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
DZIELENIE SIĘ OPŁATKIEM, ŻYCZENIA, WIECZERZA WIGILIJNA
Po wieczerzy wigilijnej odmawiamy modlitwę dziękczynną.
Podzielmy się teraz opłatkiem – chlebem miłości. Otwórzmy nasze serca na przychodzącego Chrystusa, gdyż On przychodzi do nas także w każdym naszym bliźnim i zaprasza nas na ucztę w swoim Królestwie miłości i pokoju.
Panie Jezu Chryste, który w dzisiejszą noc przyszedłeś na świat rodząc się w grocie betlejemskiej z Najświętszej Maryi Panny, przyniosłeś pokój całemu światu i uświęciłeś życie rodzinne, pozostań z nami w rodzinie i zespól ją więzami Twojej miłości, a słowo Twoje niech w nas przebywa z całym swym bogactwem. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.